Slide background
Slide background
Slide background

O regionie

Jastarnia i jej początki cz. 3

Miejscowym rybakom bardzo zależało na budowie portu, lub choćby przystani już przed I wojną światową. Pod koniec wojny władze niemieckie zgodziły się na budowę portu, by ułatwić dostawy ryb do Rzeszy gdzie panował niedobór żywności. Wojna skończyła się zanim podjęto prace, a półwysep wrócił do rąk Polski. Dzięki skutecznej interwencji księdza Kuczyńskiego z Warszawy w ministerstwie w 1926 r. ruszyły prace, a port miał stanąć na przedłużeniu dzisiejszej ulicy Portowej.

Ksiądz Paweł Stefański(proboszcz Jastarni w latach 1917­1946) pisał, że w pierwszych latach niebyło w Jastarni jakichkolwiek atrakcji czy rozrywek i jedynym urozmaiceniem dla cierpiących na nudę miejscowych i wczasowiczów było nadejście pociągu. Dopiero gdy uruchomiono port, jak mówił ksiądz Stefański ,,o 5 po południu każdy szanujący się letnik pędził do portu, zjeść, potańczyć lub zwyczajnie na spacer''. 

Port zaczął funkcjonować od 1927 roku i już wtedy uruchoiono rejsy pasażerskie z Gdyni do Jastarni. Jastarnia stała się również bazą szkoleniową dla adeptów żeglarstwa morskiego. W 1929 r. wojskowy Jacht­Club zorganizował pierwszy obóz żeglarski, którego kierownikiem został Mariusz Zaruski ­ legendarny taternik i żeglarz.

ZAPYTAJ O WOLNY TERMIN

Wypełnij formularz - oddzwonimy / odpowiemy w kilka godzin, zaprezentujemy dostępne pokoje i apartementy!