Slide background
Slide background
Slide background

O regionie

Jastarnia i jej początki cz. 1

Choć na przestrzeni wieków Jastarnia i okoliczne ziemie były wielokrotnie najeżdżane i zmieniała się ich przynależność terytorialna, jedno pozostawało niezmienne ­ miejscowa ludność była kaszubska i rybacka. Wieś była rzadko odwiedzana z powodu trudności komunikacyjnych, gdyż ­ półwysep był często oddzielany od lądu przez morze bałtyckie, a droga zatoką Pucką musiała być pokanana łodzią rybacką, co w trudnych warunkach pogodowych mogło zająć cały dzień. Mieszkańcy Jastarni utrzymywali się wyłącznie z rybołóstwa, toteż rolę piekarza czy rzemieślników miejscowi przejmowali poza godzinami pracy na morzu.

 Dopiero po wydaniu książki ''Obrazki rybackie'' księdza Hieronima Gołębiowskiego (miejscowego proboszcza) w 1888r. do wsi zaczęli ściągać nieliczni podróżnicy, badacze, pisarze i ludzie ciekawi świata, chcący zwiedzić i opisać ten zapomniany przez świat rejon. 

Do rozwoju turystyki przyczynił się dopiero traktat wersalski na mocy którego przyznano polsce 142km odcinek wybrzeża. Infrastrukture budowano od podstaw na terenie Jastarni, Kuźnicy, Boru i Chałup... c.d.n.

 

(Na zdjęciu widzimy zabytkową chatę rybacką, przy ul. Rynkowej 10 w Jastarni.)

ZAPYTAJ O WOLNY TERMIN

Wypełnij formularz - oddzwonimy / odpowiemy w kilka godzin, zaprezentujemy dostępne pokoje i apartementy!